logo

Masters

Lubawa Sydorenko

Kompozytorka ukraińska, odznaczona szeregiem nagród narodowych i międzynarodowych: Nagrodą imienia L. M. Rewuckiego, Nagrodą imienia B. Latoszyńskiego, stypendiami fundacji “Ernst von Siemens Musikstiftung” (Monachium, Niemcy) i innymi. Kompozytorka jest wychowanką Jurija Laniuka – profesora Lwowskiej Narodowej Muzycznej Akademii imienia Mykoły Łysenki.
W trakcie studiów na Akademii Muzycznej była stypendystką Prezydenta Ukrainy i Stypendium imienia Oleha Krysy, dwukrotną laureatką międzynarodowego konkursu kompozycji Gradus ad Parnassum i stypendystką Gaude Polonia (realizacja na Akademii Muzycznej w Krakowie, klasa kompozycji profesora Zbigniewa Bujarskiego). W roku 2004 szwajcarskie wydawnictwo Sordino zawarło z Lubawą Sydorenko umowę o wydaniu jej kompozycji kameralnych. Utwory kompozytorki z szerokiego zakresu gatunków muzycznych, począwszy od muzyki symfonicznej i kameralnej aż po muzykę elektroniczną, nagrane na 4 płytach CD, weszły do zbiorów nagrań ukraińskiego, polskiego i niemieckiego radia i telewizji, dzięki czemu usłyszeć je można w wielu krajach świata.
W ciągu ostatnich kilku lat Sydorenko wyróżniła się oryginalnymi premierami, z których najważniejsze są realizowane na zamówienie bawarskiej rozgłośni radiowej BayerischerRundfunk i wykonywane studyjnie. Praca dyplomowa kompozytorki -Symfonia Ab initio nagrana została przez orkiestrę Bamberger Symphoniker. Premierowe wykonania utworów Sydorenko miały miejsce podczas festiwali takich jak Warszawska Jesień (Warszawa, Polska), Aksamitna Kurtyna (Kraków, Polska), Trybuna Współczesnych Kompozytorek 2007 (Kolonia, Niemcy), Premiery sezonu (Kijów, Ukraina), Kontrasty (Lwów), Dwa dni i dwie noce (Odessa) i inne.