logo

Masters

Marianna Humetska

Pianistka Marianna Humetska urodziła się we Lwowie. Otrzymała Dyplom Magistra Akademii Muzycznej we Lwowie,
Dyplom z Wyróżnieniem Konserwatorium Moskiewskiego (prof. Viera Gornostajewa) i Dyplom Artystyczny Szkoły Glena Gulda
z Konserwatorium Królewskiego w Toronto (prof. John Perry). Jest solistką Obwodowej Filharmonii Lwowskiej i wykładowca katedry fortepianu w Narodowej Akademii Muzycznej we Lwowie. Jest także współautorką idei Międzynarodowego Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego”, we Lwowie, organizowanego nieprzerwanie od 2012 r., w trakcie którego występuje w roli solistki oraz Dyrektora Artystycznego. Członek Międzynarodowej Kapituły Wyróżnienia "Paderewski". Zaangażowana w działalność kanadyjskiej organizacji muzycznej LesAMIS.

Pianistka otrzymała wiele wyróżnień i nagród, wśród nich: Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski (2014), Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „Gaude Polonia” (2013), nagroda “Galaxy” Kanadyjskiej Narodowej Kompanii Telewizji i Radia, nagroda Młodych Artystów “Debiut” w Montrealu, tytuł „Najlepszy młody muzyk roku” w dziedzinie muzyki klasycznej w Kanadzie (2004), dyplom Calgary Honens Competition (2003), Nagroda im. Marusi Jaworskiej Uniwersytetu Ottawskiego (2002).

Marianna Humetska uczestniczyła w wielu międzynarodowych projektach muzycznych, a w roku 2014 jako Duo LesAMIS razem
z kanadyjską skrzypaczką Lynn Kuo pianistka nagrała i prezentowała płytę pod tytułem “LOVE”. Na szczególną uwagę zasługują polsko-ukraińskie programy artystki: występy solistki w koncercie „Lwów dla Polonii i Polaków” w Pałacu Prezydenckim
w Warszawie, a także w Koncercie Dziękczynnym Polonii świata za kanonizację Ojca Świętego Jana Pawła II w Rzymie (2014). Koncertowała w całej Europie, Ameryce Północnej i w Japonii. W ostatnich latach grała m.in. z: Jerzym Maksymiukiem, Lynn Kuo, Anną Marią Jopek, Victorią Loukianetz, Rachel Mercer, Thomasem Sanderlingiem, Gary Kuleshą, Simonem Streatfieldem, Shauną Rolston, kwartetami smyczkowymi: Aviv, Tokai, Penderecki Quartet.