logo

Places

Wilno

Stolica Litwy i największe miasto tego kraju. Jego historia sięga XIV wieku, bowiem z tego wieku pochodzą pierwsze wzmianki o istnieniu miasta; jednak osada na terenie dzisiejszego Wilna powstała już w XI wieku. Na przestrzeni wieków miasto przeżywało lata świetności, lecz kilkakrotnie stawało też na skraju całkowitego zniszczenia. Dziś Wilno to ważny ośrodek przemysłowy i kulturalny oraz największe skupisko Polonii na ziemi litewskiej. Wilno posiada prawdopodobnie największą starówkę w Europie (blisko 360 ha), która jest trzy razy większa niż w Krakowie. W 2009 r. miasto zdobyło miano Europejskiej Stolicy Kultury Europejskiej.

Warszawa

Stolica Polski i województwa mazowieckiego, największe miasto kraju, pod względem wielkości i powierzchni. Jedyne, którego ustrój jest określony odrębną ustawą. Ważny ośrodek naukowy, kulturalny, polityczny oraz gospodarczy. Tutaj znajdują się siedziby m.in. Prezydenta, Sejmu, Senatu oraz liczne zabytki wpisane na listę Unesco czy Pomników Historii.

Pułtusk

Urocze miasto w województwie mazowieckim, w powiecie pułtuskim, położone w północnej części Mazowsza, na skraju Puszczy Białej nad Narwią, 60 km od Warszawy. Posiada liczne zabytki w tym jeden z najdłuższych rynków w Europie, dawny zamek biskupów płockich, gotycką kolegiatę oraz XVIII i XIX wieczne kamieniczki. W malowniczej okolicy znajdują się liczne szlaki piesze i rowerowe.

Kąśna Dolna

Wieś w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. Znajduje się tam dwór z pierwszej połowy XIX wieku, który należał do Ignacego Jana Paderewskiego. W 1990 roku urządzono w nim muzeum kompozytora oraz siedzibę Centrum Paderewskiego Tarnów-Kąśna Dolna. W środku znajdują się sale koncertowe oraz pomieszczenia muzealne – pokojom przywrócono wygląd jaki posiadały za czasów Paderewskiego. Na bazie dawnych czworaków dworskich udało się zbudować Dom Pracy Twórczej. Wszystkie obiekty położone są w zabytkowym parku krajobrazowym.

Cyklicznie odbywają się festiwale, liczne koncerty, w których biorą udział sławy muzyki poważnej z kraju i zagranicy. Niezwykle istotną częścią działalności instytucji jest edukacja młodego pokolenia muzyków – stąd liczne plenery, warsztaty muzyczne i kursy mistrzowskie.
 

Przemyśl

Przemyśl należy do doborowego grona najstarszych i najpiękniejszych polskich miast. Położony u podnóża Karpat szczyci się bogactwem ponad tysiąca zabytków, urzeka niezapomnianym pejzażem stromych uliczek, przytulonych do nich wiekowych budowli i wspinających się coraz wyżej wież starych kościołów. Miasto jest głównym ośrodkiem turystycznym Podkarpacia. To tu swoją siedzibę ma Muzeum Dzwonów czy Muzeum Fajek. Chętni mogą zwiedzać rynek, Zamek Kazimierzowski, cesarsko królewską Twierdzę albo Kopiec Tatarski. Spragnieni wrażeń mogą wybrać się na wycieczkę na Ukrainę, do Lwowa lub w pobliskie Bieszczady.